Home » Serwis » Serwis klimatyzacji

Serwis klimatyzacji

W toku serwisu klimatyzacji podłączamy auto do urządzenia diagnostycznego, które uzupełnia ilość czynnika chłodzącego według zaleceń BMW, sprawdza szczelność układu, sprawdzamy skraplacz, parownik, kompresor, odgrzybiamy układ i sprawdzamy jakość chłodzenia klimatyzacji. Wymieniamy filtry kabinowe, a w przypadku napraw skraplacze, chłodnice, przewody klimatyzacji, parowniki, płuczemy układ i regenerujemy kompresory.

Klimatyzacja jest obecnie bardzo typowym wyposażeniem, które stało się na tyle nieodzownym, że każdą jego awarię w czasie upałów odczuwamy bardzo dotkliwie. Jej działanie wykorzystujemy nie tylko w czasie upałów, jest również potrzebna w okresach przejściowych, gdy jest więcej wilgoci w powietrzu, wtedy osusza wnętrze samochodu, zapobiega parowaniu szyb, jak również osusza nasze ubranie. Warto wiedzieć, że w czasie pracy układu klimatyzacji wytwarzana wilgoć po związaniu z kurzem powoduje rozwój mikroorganizmów, które wdmuchiwane są do wnętrza kabiny i oprócz nieprzyjemnego zapachu mogą wywoływać alergie. Możemy temu zapobiec odgrzybiając układ przynajmniej raz w roku.

W czasie upalnego lata samochód pozostawiony na parkingu lub jadący w korku nagrzewa się do kilkudziesięciu stopni. Jeśli powietrze pobierane jest z zewnątrz pojazdu i ma kilkadziesiąt stopni klimatyzacja pracuje na najwyższych obrotach i zdarza się, że Klienci narzekają na jej wydajność. Z racji tego, że klimatyzacja jest dużym obciążeniem dla pracy silnika rośnie również jego spalanie. W tej sytuacji wystarczy włączyć cyrkulację wewnętrzną powietrza, a powietrze już chłodniejsze spowoduje odciążenie układu, jego szybsze działanie i zmniejszy się zużycie paliwa.

Kiedy nasz samochód wyposażony jest w klimatyzację sterowaną automatycznie, w trudnych upalnych warunkach nawiewy działają bardzo gwałtownie, aby szybko obniżyć temperaturę wnętrza. Tym z Państwa, którym to przeszkadza, a nawet wywołuje lekkie przeziębienia, proponujemy ręczną zmianę siły nawiewu, jego kierunku, lub nawet podwyższenie wyświetlanej temperatury, co z pewnością uczyni pracę klimatyzacji spokojniejszą i mniej uciążliwą. Po uzyskaniu odpowiedniej temperatury można powrócić do trybu automatycznego.